Hírek
2021. Január 25. 18:29, hétfő |
Belföld
Forrás: mti/fotók: MTI/Koszticsák Szilárd
Februártól emelkedik a minimálbér
Február 1-jétől a minimálbér bruttó értéke 167 400 forintra, a garantált bérminimum bruttó értéke pedig 219 ezer forintra emelkedik, ami csaknem 4 százalékos béremelést jelent
- mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
Bodó Sándor hozzátette: a bérmegállapodás azt is tartalmazza, hogy amennyiben az év közben a munkaadókat terhelő szociális hozzájárulási adó (szocho) a jelenlegi 15,5 százalékról 13,5 százalékra csökken, akkor a minimálbér automatikusan havi bruttó 169 ezer, míg a garantált bérminimum havi bruttó 221 100 forintra emelkedik.
A megállapodásban a felek azt is vállalták, hogy a 2021 első fél évének végén ismert gazdasági eredmények tükrében újra átértékelik a megelőző másfél év gazdasági eredményeit, egyebek mellett a bérek helyzetét is.
Az államtitkár kiemelte, hogy a 2021-es bérmegállapodást a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) kivételével a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának valamennyi tagja aláírta, így a szakszervetek részéről a Liga Szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, a munkaadók részéről pedig a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ), az Áfeosz-Coop Szövetség, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ).
Bodó Sándor szerint hosszú és nehéz munka van mögöttük, ugyanis 7 tárgyalási fordulója volt a 2021-es bértárgyalásoknak, a a bérmegállapodást a nyolcadik alkalommal, hétfőn írták alá a felek.
Közölte, a 2021-es béremelés hatására 2010-hez képest a minimálbér 128 százalékkal, a garantált bérminimum pedig már csaknem 145 százalékkal emelkedett.
A kormány továbbra is azért dolgozik, hogy folyamatosan emelkedjenek a bérek, a cégek jól teljesítsenek és a magyar gazdaság fejlődni tudjon - jelentette ki Bodó Sándor, aki szerint ennek a munkának az eredménye a foglalkoztatási adatokon is látszik, hiszen a foglalkoztatottak száma meghaladja a 4,5 milliót, a regisztrált álláskeresők száma pedig nem éri el a 300 ezret.
Palkovics Imre, a MOSZ elnöke a bérmegállapodás aláírását azzal indokolta, hogy a minimálbér, a garantált bérminimum, illetve a minimálbérhez kötött szociális juttatásokban érintett csaknem 1,5 millió ember hátrányára "tovább nem huzakodhatnak".
Rolek Ferenc, az MGYOSZ alelnöke is megerősítette, hogy "keserves" volt az idei tárgyalássorozat, bár ez minden évben nehéz, most azonban a járvány okozta helyzetben még jobban kiéleződtek az álláspontok. Az MGYOSZ alelnöke szerint az, hogy mindezek ellenére aláírták a megállapodást, az aláíró felek felelősségteljes hozzáállását tükrözi.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 03. 07:49, kedd | Belföld
Magyar Levente: egymilliárd euró értékű határfejlesztési tervet nyújt be Brüsszelnek Magyarország és Ukrajna
Egymilliárd euró értékű közös határ- és közútfejlesztési tervcsomagot terjeszt Brüsszelbe elé Magyarország és Ukrajna -
2024. December 03. 07:48, kedd | Belföld
Iskolákban segítette a digitális álampolgárság felvételét a kormányablak busz
Mostantól kezdve egy kulcs és egy mobiltelefon segítségével bárhová el tudunk jutni, mert minden igazolványunk, minden okmányunk a mobiltelefonunkon lesz – mondta a Pest Vármegyei Kormányhivatal főispánja hétfőn Halásztelken.
2024. December 02. 06:00, hétfő | Belföld
MÁV-vezérigazgató: kevesebb változás lesz az új menetrendben
A december 15-én életbe lépő új vasúti menetrendben jóval kevesebb változással kell számolni, mint korábban - mondta a MÁV-csoport vezérigazgatója vasárnap a közösségi oldalára feltöltött videójában.
2024. December 02. 06:00, hétfő | Belföld
Egyre nagyobb területen kell borult, párás időre készülni december első hetében
Egyre nagyobb területen kell borult, párás, ködös időre számítani december első hetében, helyenként szitálással, gyenge esővel, havas esővel, a hegyekben havazással.